Profesjonalna naprawa zegarków z wysyłka – ile może kosztować?

Często używam chronografu, a żywotność baterii nie trwa dłużej niż rok. Częste korzystanie z funkcji chronografu lub ciągłe jej działanie znacznie skróci żywotność baterii. Ważne jest, aby zrozumieć, że do włączenia wszystkich licznych funkcji wymagana będzie większa moc baterii, bardziej niż do podstawowego pomiaru czasu. Nie zaleca się ciągłego uruchamiania funkcji chronograf/stoper. W rzeczywistości niektóre funkcje elektronicznego chronografu/stopera przestaną działać automatycznie, jeśli pozostaną uruchomione przez dłuższy czas. Aby oszczędzać energię baterii, najlepiej zatrzymać funkcję chronografu, gdy funkcja pomiaru czasu nie jest używana.

Zegarek mam od roku – czy konieczna jest już naprawa zegarków z wysyłka? Czy powinienem wymienić baterię dla bezpieczeństwa? Ponieważ wiele dzisiejszych zegarków kwarcowych ma funkcję końca okresu eksploatacji (EOL), nie zaleca się wymiany baterii, dopóki nie jest to absolutnie konieczne. Otwarcie obudowy, czyli profesjonalna naprawa zegarków z wysyłka, stwarza możliwość naruszenia fabrycznych uszczelnień, co skutkuje koniecznością wykonania konserwacji wodoodpornej, zanim będzie ona wymagana. Jak długo wystarcza bateria? Zależy to od wieku zegarka i rodzaju/liczby funkcji (tj. aplikacje stopera z chronografem, alarmy, sekundnik itp.).

W zegarkach analogowych i cyfrowych bateria powinna wystarczyć na co najmniej 1 rok, jeśli tak się nie staje naprawa zegarków z wysyłka będzie niezbędna. Alarm działał dobrze, dopóki bateria nie została wymieniona. Kilka czynników może powodować ten problem. Najczęstszym wyjaśnieniem jest to, że sprężyna styku alarmowego nie znajduje się we właściwej pozycji. Zegarek oddawany do naprawy z wysyłką może wymagać wysłania do centrum serwisowego. Inne możliwe przyczyny to nieprawidłowy montaż dekielka lub problem z płytką stykową alarmu. Zegarek zwykle wymaga odesłania do serwisu wysyłką kurierem.