Automatyka przemysłowa i szafy sterownicze

Jak działają szafy sterownicze? PLC pobiera szereg danych wejściowych, takich jak czujniki zbliżeniowe, czujniki poziomu i czujniki prędkości, i wykorzystuje te informacje do sterowania swoimi wyjściami. Wyjściami tymi mogą być silniki, zawory, alarmy i inne komponenty zdefiniowane przez użytkownika.

W przypadku szaf sterowniczych, które mogą mieć częstą interakcję operatora, może być zainstalowany interfejs człowiek-maszyna (HMI). Interfejs HMI zapewnia graficzną wizualizację przemysłowego systemu sterowania i monitorowania. Wizualizacja, którą zapewnia HMI, pozwala operatorowi łatwo zobaczyć, jak różne komponenty działają w ramach określonego procesu kontrolowanego przez panel.

Interfejs z przodu panelu sterowania kabel sieci. Aby umożliwić komunikację między panelami, rozwiązanie jest teraz o wiele bardziej uniwersalne. Przełączniki te są zainstalowane w prawie każdym panelu. W przeszłości używano innych, niebieskiego węża i ASI BUS. Zostały one zastąpione siecią ze względu na łatwość użycia, dostępność, niski koszt i wyższe prędkości przesyłania danych.

Sterowniki PLC, interfejsy HMI i kable zapewniają podstawowe narzędzia komunikacyjne, których wszystkie szafy sterownicze potrzebują do komunikowania się z ludzkimi operatorami i innymi panelami. Kolejnym kluczowym elementem w urządzeniu jakim są szafy sterownicze jest sterowanie silnikiem.