Fracht lotniczy czy fracht morski z Indii? Spedytor to przeliczy!

Fracht morski z Indii wykorzystuje przewoźników oceanicznych do transportu towarów zapakowanych w duże kontenery o standardowych wymiarach. Ogólnie rzecz biorąc, kontenery towarowe wykonujące fracht morski z Indii są odbierane przez statki transportowe w głównych portach na całym świecie i podróżują określonymi szlakami towarowymi, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Chociaż wysyłka frachtem morskim z Indii trwa dłużej niż fracht lotniczy, często jest zalecana w przypadku ciężkich i nieporęcznych przesyłek, ponieważ jest zwykle tańsza. Podczas gdy koszty transportu lotniczego z Indii są uwzględniane w całkowitym koszcie, koszty wysyłki frachtu morskiego dotyczą tylko kontenera.

Generalnie za pełny kontener (standardowy rozmiar 20’ lub 40’x 40’) pobierana jest jedna opłata ryczałtowa, natomiast ładunki drobnicowe (LCL) rozliczane są w metrach sześciennych. Jeśli wybierzesz trasę LCL, Twoje towary zostaną zapakowane wraz z innymi przesyłkami w tym samym kontenerze.

Żegluga naziemna obejmuje przemieszczanie towarów koleją lub samochodami ciężarowymi. Chociaż ten rodzaj żeglugi może być używany samodzielnie, często jest używany w połączeniu z usługami frachtu lotniczego lub morskiego w celu przemieszczania ładunków przed lub za lotniskiem lub portem morskim. W przypadku korzystania z wielu metod wysyłki określa się to jako intermodalny transport towarowy obejmujące i fracht morski z Indii i transport drogą lądową. Usługi transportu naziemnego mogą przewozić ładunek bezpośrednio z miejsca pochodzenia towaru do wymaganego miejsca przeznaczenia, co jest często określane jako wysyłka „od drzwi do drzwi”.