Przewóz osób Wrocław, woj. dolnośląskie

Niedawno Polska stała się pierwszym krajem na świecie, który zapewnił bezpłatny transport publiczny i przewóz osób Wrocław. Od 1 marca 2010 r. wszystkie autobusy, pociągi i tramwaje w całym kraju można wsiadać bez płacenia opłaty za przejazd – największy jak dotąd obszar, w którym ustanowiono bezpłatny transport publiczny zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Bezpłatny przewóz osób Wrocław nie jest jednak nowym pomysłem.

Miasta i miasteczka eksperymentują z nim od 1960 r. – Polska jedynie zdobywa tytuł pierwszego kraju, który wdrożył go w całym kraju. Obecnie co najmniej 98 miast na całym świecie ma jakąś formę bezpłatnego transportu publicznego. W niektórych obszarach tylko mieszkańcy mogą z niego korzystać lub niektóre grupy, takie jak seniorzy. Często wprowadza się go, aby zachęcić ludzi do mniejszego korzystania z samochodu – zmniejszając zatłoczenie miast i zmniejszając zanieczyszczenie powietrza i emisję dwutlenku węgla. Ale czy to działa? Chyba, tak ponieważ przewóz osób Wrocław ma się bardzo dobrze – wciąż jest dla na niego zapotrzebowanie.

Brak biletu na jazdę uniemożliwi Ci przejazd osób we Wrocławiu. Ekonomiści twierdzą, że bezpłatny przewóz osób Wrocław i transport publiczny jest irracjonalny i nieekonomiczny, ponieważ generuje „bezużyteczną mobilność”. Oznacza to, że ludzie zdecydują się na prostszy ruch, ponieważ jest bezpłatny, co zwiększa koszty przewoźników i dotacje dla władz lokalnych, a ostatecznie zwiększa emisje z transportu publicznego.