Przewidujesz wyniki sportowe?

W ciągu ostatnich sześciu tygodni profesor statystyki i kilku studentów, wraz z profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, profesorem studiów prawnych i etyki biznesu, przeanalizowali dane, aby ustalić, czy kwota pieniędzy, które drużyny sportowe płacą za swoich zawodników, może przewidzieć, jak dobrze zespół się sprawdzi.

Oto, co znaleźli: zaskakujące jest to, że wśród głównych amerykańskich sportów zawodowych to hokej na lodzie, dla którego wyniki są najbardziej przewidywalne, biorąc pod uwagę dane o wynagrodzeniach drużyn. W baseballu płaca ma duże znaczenie, ale nadal istnieje ogromna niepewność co do przewidywalności – tj. drużyny, które nie wydają dużo, mogą wygrać więcej gier niż drużyny, które to robią.

W piłce nożnej, ile drużyna wydaje na swoich zawodników, ma bardzo niewielką moc predykcyjną, między innymi z powodu silnego systemu podziału dochodów i pułapów wynagrodzeń, dlatego łatwo można przewidzieć wyniki sportowe. Koszykówka nie jest tak łatwa do przewidzenia jak hokej czy baseball, ale jest łatwiejsza niż piłka nożna. Ponownie takie czynniki, jak indywidualni trenerzy, strategie i kombinacje drużyn i graczy mogą mieć wpływ na wyniki sportowe.

Piąty sport, europejska piłka nożna, był zdecydowanie najbardziej przewidywalny z pięciu – tu wyniki sportowe można typować podczas każdego meczu. Na podstawie danych związanych z europejską ligą główną profesor i jego uczniowie doszli do wniosku, że drużyny, które wydają najwięcej pieniędzy na graczy, wygrywają z roku na rok i mają coraz lepsze wyniki w sporcie..