Muzyka bez praw autorskich

Licencja bez tantiemów upraszcza licencjonowanie muzyki bez praw autorskich, eliminując potrzebę negocjowania opłat licencyjnych z organizacją ZAIKS i daje prawo do korzystania z muzyki chronionej prawem autorskim bez konieczności uiszczania opłat licencyjnych za powtarzające się użycie (to znaczy za każdym razem, gdy muzyka jest „publicznie wykonywane” dla słuchacza). W skrócie, muzyka bez praw autorskich odnosi się do rodzaju licencji muzycznej, która pozwala kupującemu płacić licencję TYLKO RAZ i używać muzyki tak długo, jak chce.

Jaka to jest muzyka bez praw autorskich?
Na przykład wyobraź sobie, że kupujesz licencję muzyczną nieodpłatną na film, który zamierzasz przesłać na swój kanał YouTube. Zapłacisz wyjątkową cenę, niezależnie od tego, czy film ma 100 odwiedzin, czy 10 000 odwiedzin. Nie ma znaczenia, czy korzystasz z muzyki przez 1 miesiąc, czy 2 lata. Lub jeśli, na przykład, kupujesz licencję na utwór, aby wykorzystać go w reklamie telewizyjnej nowego sklepu z lodami. Płacisz raz, a reklama może pojawiać się raz w tygodniu lub 50 razy w tygodniu, przez 3 miesiące lub przez 4 lata. Płacisz raz i korzystasz z niego w dowolnym momencie. Muzyka bez praw autorskich może być również odtwarzana przez serwisy, które mają w swoich albumach różne typy muzyki.

Termin „bez tantiem” jest mylący z kilku powodów. Oznacza to po prostu „wolne od opłat licencyjnych” i jest przeciwieństwem licencji „Praw chronionych lub zarządzanych”, zgodnie z którymi nabywca płaci opłatę licencyjną stosownie do liczby przypadków użycia tej piosenki. W tym drugim scenariuszu wyobraźmy sobie, że kupujemy licencję na utwór objęty „Prawami chronionymi” na reklamę telewizyjną naszego poprzedniego sklepu z lodami. Wtedy NIE byłoby tak samo, gdyby reklama wyświetlała się raz w tygodniu lub 50 razy w tygodniu: im więcej razy się pojawi i ta piosenka zostanie odtworzona, tym więcej pieniędzy zapłacilibyśmy właścicielowi praw jako tantiemy.

Na razie rozumiesz czym jest muzyka bez praw autorskich?
Dlatego łatwo jest zrozumieć, dlaczego wiele firm i osób prywatnych decyduje się na muzykę bez tantiem, jeśli chodzi o pozyskiwanie piosenek do swoich projektów, reklam lub filmów. W ten sposób zapłacisz tylko raz (przy zakupie licencji na początku) i nie będziesz musiał się więcej martwić o to, że muzyka bez praw autorskich słuchana jest przez wiele osób.